Dresy ve výrobě!

Přijali jsme poslední zahraniční přihlášku a obratem jsme zadali objednávku na výrobu letošních dresů do Bulharského hlavního města Sofia, kde sídlí přední orienťácká společnost Oland. A jak vlastně taková výroba dresů probíhá? Na to jsme se zeptali obchodního ředitele firmy Oland Simeona Veneva.

Můžeš nám trochu přiblížit firmu Oland?

Jsme firma, která se specializuje na výrobu sportovnímu oblečení na míru. Kromě věcí na ob produkujeme i cyklo a běžecké oblečení. Jako vášnivý sportovci se sami dokážeme vcítit do potřeby zákazníků/sportovců a nabídnout jim to nejlepší možné vybavení.

Jak si máme představit pojem oblečení na míru?

Ne že bychom každého zvlášť přeměřovali, ale vyrábíme personifikované dresy a sportovní oblečení, a to především formou sublimačního tisku.

Sublimačního tisku?

Ano, sublimační tisk je technologie, jejíž podstata spočívá ve využití fyzikálních jevů. První jev je schopnost speciálního inkoustu, který dokáže, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné. Druhý jev je spojen s vlastností polymerů v sublimační vrstvě, kde díky zahřátí materiálu dojde k uvolnění jejich struktury a k otevření mikro-pórů.

Aha, na sublimační tisk jsem ve škole zřejmě chyběl, můžeš nám to vysvětlit víc laicky.

Při sublimačním tisku se motiv nejdříve vytiskne pomocí speciální tiskárny na přenosový papír, který se následně umístí na produkt a fixuje v tepelném lisu. Při sublimaci se sublimační inkousty zahřejí na teplotu, při které zplyňují. V plynném stavu se spojí s různými polymerními materiály, čímž dochází ke smísení vlákna a barvy. Barva tak nezůstává na povrchu, ale vmísí se do textilie. Potištěný materiál tak zůstává bez dodatečné vrstvy a je nadále vzdušný.

Jste schopni potisknout veškerý materiál?

K sublimaci nemůžeme použít na tkaniny z přírodních vláken (bavlna, len, apod.), ty totiž nemají mikro-póry, které zachytí speciální sublimační inkoust. Nejvhodnějším materiálem pro aplikaci této technologie je 100% polyester, nebo směs bavlny a polyesteru a jeho výrobky. Polyester pro účely sublimačního tisku vyniká přímo ideálními vlastnostmi.       

Sublimaci jsme si tedy vysvětlili, jak to ale probíhá dál?

Látky nakupujeme po velkých rolích, na které se následně i provádí sublimace. Podle vybraného střihu se poté látka nastříhá a švadleny ji sešijí k sobě, čímž vzniká hotový produkt.

Díky, že jsi nám přiblížil výrobu dresů, tak ať jde práce od ruky a nezapomeňte, že letošní Silva camp začíná už 18. července!!